URL Nedir?

URL Nedir?

URL Nedir?

URL Nedir?


URL, internet içerisinde yer almakta olan tüm sitelerin adreslerine verilen isimdir. URL kelimesinin açılımı ise Standart Kaynak Bulucu olmaktadır. URL, tüm internet adreslerine ulaşımı sağlayan yegane araçtır.


URL’nin Bölümleri Nelerdir?


HTTP, FTP ve HTTPS gibi birçok kaynağın ne şekilde alınacağını belirleyen unsur yine URL olmaktadır. İnternet içerisinde yer alan bir URL adresinin tüm tarayıcılar aracılığı ile net bir biçimde görüntülenebilmesi için toplamda 2083 tane karakterden daha kısa olması koşulu bulunmaktadır.


URL, bilgisayar aracılığıyla sunucular ile iletişimin daha kolay kurulması adına kullanılan IP adreslerinin değiştirilmesini sağlar. Adresleri metin haline getirerek bizlerin okumasını sağlamış olur.

URL, üç temel kısımdan meydana gelir. İlk bölüm protochol adı ile bilinen http://, ftp://, news olmaktadır. İkinci bölüm içerisinde sık kullanılan ve neredeyse tüm arama motorlarında bulunan sitelerin alan isimleri yer alır. Üçüncü bölümde ise dosya bölümleri bulunmaktadır. Herhangi bir site içerisinde bir alana ulaşmak istiyorsanız üçüncü bölümden yararlanmanız gerekmektedir.


URL’nin birbirinden farklı üç yararı vardır. Eğer bir URL özenli bir biçimde hazırlanmış ise, alakalı safanın kişiler ya da arama motorları aracılığıyla ne ifade ettiğinin net bir biçimde anlaşılabilmesi sağlanmış olur.